اخبار
اخبار > نشست علمي تخريج حديث در قم برگزار مي‌شود


  چاپ        ارسال به دوست

دبير انجمن حديث حوزه علميه قم:

نشست علمي تخريج حديث در قم برگزار مي‌شود

حجت‌الاسلام علی توحیدی‌نژاد ، با اشاره به اهمیت انجمن حدیث حوزه اظهار کرد: این انجمن توسعه،‌ تبیین و نشر علوم و معارف حدیث را پیگیری می‌کند که با بکارگیری علما و فضلا نشست‌ها، همایش‌ها، کارگاه‌ها، کرسی نقد و آزاداندیشی و نظریه‌پردازی برگزار می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: این انجمن توسعه و تعمیق مباحث حوزه حدیث را در دستور کار دارد، تقویت و گسترش نظریه‌پردازی، پرسش‌گری، مناظره مبتنی بر آموزه‌های دینی، ارتقای شأن و منزلت علمی و دینی پژوهشگران، استادان حدیث پژوه، تقویت ارتباط بین عالمان و فضلای حوزه و شناسایی استعدادهای حوزوی از دیگر اهداف انجمن حدیث حوزه است.

دبیر انجمن حدیث حوزه علمیه با اشاره به اهداف دیگر انجمن گفت: نیازسنجی علمی در زمینه حدیث، افزایش سطح دانش و مهارت اعضای انجمن، تجلیل از پژوهشگران و استادان در زمینه حدیث، تألیف کتاب و نشریه، همکاری با انجمن‌های دیگر و مراکز علمی و حوزوی و دانشگاهی از دیگر فعالیت‌های انجمن است.

وی به برگزاری جشنواره حدیثی کلینی در سال گذشته اشاره کرد و افزود: هدف این جشنواره تقویت نشاط علمی و روحیه حدیث‌پژوهی، ایجاد فضای رقابت در عرصه حدیث‌پژوهی، شناسایی استعدادهای حدیثی و هدایت فعالیت‌های حدیثی به سمت نیازهای واقعی حوزه و نظام اسلامی است.

توحیدی‌نژاد با بیان اینکه سه نوع عضویت در انجمن حدیث حوزه وجود دارد گفت: این انجمن حدود 160 تا 170 نفر عضو دارد اعضای پیوسته باید سطح سه یا چهار حدیث باشند، اعضای وابسته دارای سطح دو حوزه هستند و علما و بزرگان عضو افتخاری انجمن محسوب می‌شوند.

وی از برگزاری نشست علمی تخریج حدیث خبر داد و افزود: مشابهت‌یابی ماشینی، تشکیل پرونده حدیث، کتب اطراف و زوائد، نقل به معنا، تقطیع و فقه الحدیث از مباحث مرتبط در این نشست است.

دبیر انجمن حدیث حوزه علمیه قم خاطرنشان کرد: حجت‌الاسلام مرتضی فدایی به عنوان دبیر و حجج اسلام محمدحسین بهرامی و عباس محمودی به عنوان سخنرانان این نشست هستند.

وی تصریح کرد: این نشست دهم اردیبهشت ساعت 16 تا 18 در سالن شهید صدر مجتمع آموزش عالی امام خمینی برگزار می‌شود.

منبع: فارس


١٦:٥٩ - شنبه ٩ ارديبهشت ١٣٩٦    /    شماره : ٣٩٠٩٠١    /    تعداد نمایش : ١١٥٦


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج