بازتاب

‍پایگاه مطالعاتی کلام امامیه: صوت میزگرد سومسن مدرسه تابستانی کلام امامیه

شبکه معالم: با همکاری انجمن علمی کلام سومین مدرسه تابستان کلام برگزار شد 

خبرگزاری حوزه: اینترنت باید سالم، امن، سریع و ارزان باشد

خبرگزاری حوزه: رابطه بین مردم و حاکمیت تحت تاثیر رسانه ها است

خبرگزاری حوزه: تصاویر دومین روز دوره مقدماتی تربیت مربی مدیریت رسانه

شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی: برگزاری همایش «سیره امام رضا(ع)، آموزه‌ها و کارکردها» در قم

طلیعه: سیاست‌های ارزی و پولی کشور متناقض است

مهرنیوز: کرسی تحلیل جامعه‌شناختی چالش‌های فرآیند بر ساخت مسائل اجتماعی

بنیاد پژوهش‌های اسلامی: گزارش تصویری همایش علمی سیرۀ امام رضا (ع)

شفقنا: سیره پژوهی بین حوزویان به دغدغه تبدیل نشده است

خبرگزاری حوزه: تشکیل دبیرخانه مشترک انجمن های علمی حوزه با بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی

ایکنا: برگزاری همایش «سیره امام رضا(ع)؛ آموزه‌ها و کارکردها»

شبکه معالم:  کرسی های نظریه پردازی علوم اسلامی در مشهد برگزار خواهد شد

تسنیم:  ‌همایش علمی سیره امام رضا(ع) آموزه‌ها و کارکردها در قم برگزار می‌شود‌

مهر: همایش «سیره امام رضا(ع)، آموزه‌ها و کارکردها» برگزار می شود

ایکنا: برپایی همایش مسئولان انجمن‌های علمی با بنیاد پژوهش‌های رضوی

انجمن‌ها
انجمن ادیان و مذاهب اسلامی
انجمن اصول فقه حوزه
 
انجمن اقتصاد اسلامي حوزه علميه
 
انجمن اقتصاد اسلامي حوزه علميه
 
انجمن تعليم و تربيت اسلامي
 
انجمن تعليم و تربيت اسلامي
 
 انجمن روان‌شناسی اسلامی
 
انجمن فقه و حقوق اسلامي
 
انجمن فقه و حقوق اسلامي
 
انجمن قلم حوزه
 
انجمن كلام اسلامي
 
انجمن مديريت
 
انجمن مطالعات اجتماعي
 
انجمن مطالعات سياسي
 
انجمن معرفت‌شناسي
 
انجمن مهدويت
 
انجمن تبلیغ و ارتباطات دینی
 
انجمن ترجمه و زبان های خارجی
 
انجمن اخلاق اسلامی
 
اخبار > ترجمه کتاب تورات، انجیل و قرآن منتشر شد


  چاپ        ارسال به دوست

به همت انجمن ترجمه و زبان های خارجه حوزه علمیه قم؛

ترجمه کتاب تورات، انجیل و قرآن منتشر شد

به همت انجمن ترجمه و زبان های خارجه حوزه کتاب تورات، انجیل و قرآن نوشته جناب آقای آنتون وِسِلز توسط سر کار خانم عاطفه عبدی خوان و جناب آقای مهدی حبیب اللهی ترجمه شد.
بدین وسیله به اطلاع می رسانیم جلسه ای جهت رونمایی و نقد کتاب برگزار می گردد که زمان آن متعاقباً اعلام می گردد.
همچنین معرفی نامه زیر به قلم ریاست محترم انجمن ترجمه و زبان های خارجه حوزه علمیه، حجت الاسلام و المسلمین دکتر حبیب رضا ارزانی نگارش شده است.

در طول تاریخ، مردم دنیا را با نامهاي مختلف به دو دسته تقسیم کردهاند. در سدة بیستم این تقسیم به نزاع شرق و غرب مشهور شد و از زمان سقوط دیوار برلین در 1989 ،پاره اي به عمد آن را اسلام دربرابر غرب نامیدند و نظریۀ «برخورد تمدنها» به سرعت برضد مسلمانان رواج یافت. جورج بوش، رئیس جمهور وقت امریکا، جنگ خود را پس از حملات یازده سپتامبر، «جنگ برضد ترور» و جنگ صلیبی نامید. درمقابل، گروه هایی با نامهاي مختلف مثل القاعده و داعش شکل گرفتند که مدعی بودند به دنبال جنگی مقدس، یا به تعبیر خودشان «جهاد» با غرب یا «صلیبیون»اند. هر دو طرف گاهی براي توجیه اعمال خویش به تورات، انجیل و قرآن و به متونی که به پیش بینی حوادث آخرالزمان میپردازند، تمسک می کنند. به زعم بوش، جنگ عراق اساساً ماهیتی دینی داشت. او بر این اعتقاد بود که حمله به عراق تحت  حکومت صدام حسین، تحقق پیشگویی کتاب مقدس است و او به مشیت الهی انتخاب شده تا آن را مدیریت کند. این تلقی باعث تقویت این گمان در میان مردم خاورمیانه شد که امریکا درصدد به راه انداختن جنگ صلیبی دیگري برضد اسلام است.

اما آیا میتوان ریشۀ این دشمنی سیاسی و نزاع قدرت را در متنهایی جستجو کرد که یهودیان، مسیحیان و مسلمانان به آن تمسک میکنند؟ پیام و معناي متونی که به پیش بینی حوادث آخرالزمان میپردازند چیست؟ چگونه میتوان امروزه از مطالب کتاب مقدس و قرآن براي توضیح روابط عمیق میان انسانها استفاده کرد؟ این مطالب از کجا آمده اند؟ و به چه معنا هستند؟ مؤلف کتاب حاضر، آنتون وسلز ، استاد دانشکدة الهیات دانشگاه آمستردام، با این نظریه که تورات، انجیل و قرآن را میتوان به مثابۀ «داستان دو شهر»، اورشلیم و بابِل، مکه و مدینه، فهمید و هر سه کتاب را داراي یک پیام دانست، به این سؤالها و چگونگی به رهبردن از کتابهاي مقدس در دوران حاضر پرداخته است. براساس دیدگاه او یک شهر، اورشلیم، نماد شهر عدالت و صلح است و دیگري، بابِل، نماد شهر بیعدالتی و ظلم. همچنین قرآن را میتوان «داستان دو شهر»، یعنی مکه و مدینه، قلمداد کرد. مکه، در دورة بعثت پیامبر اکرم (ص) شهر بیعدالتی، سرکوب و شکنجه بود. درمقابل، مدینه شهري بود که عدالت در آن برقرار شد و لقب«مدینۀ منوره» یا «شهر نور» گرفت. پیام هر سه کتاب و دورنماي آنها، ساخت شهري جدید است؛ اورشلیمی جدید یا مدینه اي جدید که بنیانهایش براساس ارزشهاي الهی طراحی شده است و عدالت در آنها تحقق خواهد یافت. این شهرهاي جدید در مکان خاصی بر روي زمین قرار نگرفته اند تا مدعیانِ قدرت درصدد تصرف آن باشند، بلکه شهر جدید، نماد تحقق عدالت، شهرِ روابط صمیمانۀ مؤمنان و شهرِ حاکمان متواضع یا خلیفه هاي خداست که جز به عدالت نمی اندیشند. هر سه کتاب وعدة تحقق این ویژگیها را در هر شهري به خوانندگان خود میدهند. به نظر مؤلف، از گذشته تاکنون، هریک از این متون مقدس را غالباً به گونه اي خوانده اند، فهمیده اند و تفسیر کرده اند که گویا هریک برضد دیگري است. اما فهم این سه متن در تعامل با هم، بیش از هر وقت دیگر ضروري است. این سه کتاب به پاسخهاي یکدیگر نیازمندند. آنها را باید با هم دید و همواره آنها را به گفتگو کشاند و آنها را با یکدیگر وارد بحث کرد. این کتابها بیش از آنکه سبب خشونت و ترور باشند، راه حلی براي این مشکلات اند و داستانهاي انبیا، که به نظر مؤلف یک داستان بیشتر نیست، همچنان براي عصر حاضر معنادارند.

انجمن ترجمه و زبانهاي خارجی حوزه علمیه قم ، درونمایۀ کلی کتاب و نگاه خلاقانۀ مؤلف را با توجه به اهداف علمی خویش ارزیابی کرد و اکنون افتخار دارد که ترجمۀ دقیق و گویایی از آن به خوانندگان عرضه نماید. گفتنی است که در کتابه ایی عالمانه از این دست و به خصوص کتاب هایی با محتواي بنیادینی، گاه مطالب درخور نقد و رد هم یافت میشود و زمینه را براي بحث و جستجوي بیشتر محققان فراهم میکند. براساس سیاست انجمن ترجمه زبانهاي خارجی حوزه علمیه قم و به این دلیل که خوانندگان کتاب از عالمان خواهند بود، هیچ بخشی از آن تغییر نکرده یا حذف نشده است. البته در موارد اندکی خطاي مؤلف در پانویس گوشزد شده یا پس از مکاتبه با او اصلاح شده است. ازاینرو، انتخاب و ترجمۀ این کتاب به معناي موافقت با همۀ دیدگاههاي مؤلف نبوده و نیست.

رئیس انجمن ترجمه و زبان‌های خارجی حوزه علمیه قم

حبیب رضا ارزانی


١٢:٣٠ - يکشنبه ٨ مهر ١٣٩٧    /    شماره : ٤٠٣٠٩٤    /    تعداد نمایش : ٣٦٦


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
دبیرخانه انجمن‌ها و قطب‌های علمی حوزه

در راستای اجرای مصوبه ۵۲۸ مورخ ۱۳۸۵/۱۲/۲۵ شورای عالی حوزه، مبنی بر لزوم اصل وجود انجمن‌های علمی در حوزه علمیه و وظایف مصرح در سیاست‌های پژوهشی سال ۸۳ مركز مدیریت ابلاغ از شورای عالی (مصوبه ۴۲۸ مورخ ۱۳۸۲/۰۴/۱۱) و بند ۱۵ سیاست‌های اجرایی معاونت پژوهشی حوزه و به منظور تشكیل، توسعه و حمایت از انجمن‌های علمی حوزوی، دبیرخانه انجمن‌های علمی تشكیل می‌گردد. مأموریت اصلی این دبیرخانه زمینه‌سازی و اقدام برای تأسیس، تقویت و توسعه انجمن‌های علمی حوزه است. در حال حاضر نزدیک ۲۰ انجمن علمی اطلاعات خود را در این دبیرخانه به ثبت رسانده‌اند. بنابراین، کاربران می‌توانند به اطلاعاتی شامل معرفی انجمن، ساختار، اطلاعات تماس آنها، وظایف و فعالیت‌ها، و غیره دسترسی داشته باشند.