بازتاب

‍پایگاه مطالعاتی کلام امامیه: صوت میزگرد سومسن مدرسه تابستانی کلام امامیه

شبکه معالم: با همکاری انجمن علمی کلام سومین مدرسه تابستان کلام برگزار شد 

خبرگزاری حوزه: اینترنت باید سالم، امن، سریع و ارزان باشد

خبرگزاری حوزه: رابطه بین مردم و حاکمیت تحت تاثیر رسانه ها است

خبرگزاری حوزه: تصاویر دومین روز دوره مقدماتی تربیت مربی مدیریت رسانه

شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی: برگزاری همایش «سیره امام رضا(ع)، آموزه‌ها و کارکردها» در قم

طلیعه: سیاست‌های ارزی و پولی کشور متناقض است

مهرنیوز: کرسی تحلیل جامعه‌شناختی چالش‌های فرآیند بر ساخت مسائل اجتماعی

بنیاد پژوهش‌های اسلامی: گزارش تصویری همایش علمی سیرۀ امام رضا (ع)

شفقنا: سیره پژوهی بین حوزویان به دغدغه تبدیل نشده است

خبرگزاری حوزه: تشکیل دبیرخانه مشترک انجمن های علمی حوزه با بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی

ایکنا: برگزاری همایش «سیره امام رضا(ع)؛ آموزه‌ها و کارکردها»

شبکه معالم:  کرسی های نظریه پردازی علوم اسلامی در مشهد برگزار خواهد شد

تسنیم:  ‌همایش علمی سیره امام رضا(ع) آموزه‌ها و کارکردها در قم برگزار می‌شود‌

مهر: همایش «سیره امام رضا(ع)، آموزه‌ها و کارکردها» برگزار می شود

ایکنا: برپایی همایش مسئولان انجمن‌های علمی با بنیاد پژوهش‌های رضوی

انجمن‌ها
انجمن ادیان و مذاهب اسلامی
انجمن اصول فقه حوزه
 
انجمن اقتصاد اسلامي حوزه علميه
 
انجمن اقتصاد اسلامي حوزه علميه
 
انجمن تعليم و تربيت اسلامي
 
انجمن تعليم و تربيت اسلامي
 
 انجمن روان‌شناسی اسلامی
 
انجمن فقه و حقوق اسلامي
 
انجمن فقه و حقوق اسلامي
 
انجمن قلم حوزه
 
انجمن كلام اسلامي
 
انجمن مديريت
 
انجمن مطالعات اجتماعي
 
انجمن مطالعات سياسي
 
انجمن معرفت‌شناسي
 
انجمن مهدويت
 
انجمن تبلیغ و ارتباطات دینی
 
انجمن ترجمه و زبان های خارجی
 
انجمن اخلاق اسلامی
 
اخبار > نشست رونمایی، معرفی و نقد کتاب تورات، انجیل و قرآن برگزار شد


  چاپ        ارسال به دوست

به همت انجمن ترجمه و زبان های خارجه حوزه علمیه قم؛

نشست رونمایی، معرفی و نقد کتاب تورات، انجیل و قرآن برگزار شد

 

حجت الاسلام و المسلمین دکتر ارزانی رئیس انجمن ترجمه و زبان هاي خارجي حوزه علميه با اشاره به تشنگی جهانیان برای فراگیری معارف اسلامی گفت: ترجمه به یک نهضت اساسی نیاز دارد.

حجت الاسلام و المسلمین دکتر حبیب رضا ارزانی در آیین رونمایی، معرفی و نقد کتاب تورات، انجیل و قرآن که در سالن کنفرانس انجمن‌های علمی حوزه برگزار ش درباره نویسنده کتاب گفت:پرفسور آنتون وسلز نگاه تطبیقی بین ادیان دارند. ایشان مسیحی هستند و نگاهشان درباره مشترکات ادیان است. صلح و عشق و عدالت، سه کلید واژه اساسی است که از آن بیشترین بهره را برده و در این کتاب نیز به آن پرداخته است.مولف در مقدمه کتاب به آشنایی با امام موسی صدر اشاره و  از ایشان به عنوان الگوی تام و تمام یاد می کند چرا که وی بخشی از عمر و تحصیلات و تدریس خود را در این کشور گذرانده است.ایشان سومین بار است که به ایران می آیند و اولین بار در زمان شاه آمد، دومین بار سال 2003 به مناسبت گفت وگوی تمدن ها به عنوان نماینده هیأت ژنو آمده بود و هم اکنون نیز به دعوت انجمن علمی ترجمه و زبان های خارجی تشریف آورده است.

وی درباره علت ترجمه این کتاب گفت: نگاه مولف به عنوان شخصی مسیحی همراه با صلح و عشق و عدالت بوده است. در حوزه فردی، عشق است و در حوزه اجتماعی، عدالت است و در بحث صلح اینست که جامعه بتواند به درسیتی و نیکی زندگی کند.این  در حالی است که ادیان را در مقابل هم قرار می دهند اما این مولف در همه کتاب های خود به این مساله توجه ویژه ای دارد.آنچه در غرب وجود دارد ترجمه کتاب های اهل سنت است و این یکی از بزرگترین مشکلات است و امیدواریم این جلسه مقدمه ای باشد برای ورود مترجمان جوانی که وارد ترجمه نشده اند.ایشان با دو بزرگوار شیعه آشنا شده اند که یکی از آنها امام موسی صدر است که در کتاب خود از ایشان تعریف های بسیاری کرده است و شخص دوم نیز علامه عسکری است.

ما در مساله ترجمه مشکلات اساسی داریم و نیازمند نهضت اساسی هستیم که البته از زمان انقلاب رشد بسیاری داشته است.

پرفسور آنتون وسلز به عنوان نویسنده کتاب در این مراسم گفت: ما در برهه ای به سر می بریم که برخی جهانیان به ویژه غربی ها بر این باورند که کسانی که از دین به دور هستند، پیروز اصلی هستند.اسلام و مسیحیت و یهودیت در جهان مورد سوء استفاده قرار گرفته و برخی در غرب تصور می کردند که مشکلات جهان به دلیل دین است.برخی در غرب اعتقاد دارند که کتاب های مقدس باید ممنوع شوند زیرا عامل همه مشکلات هستند اما در این کتاب تأکید دارم که تورات و انجیل و قرآن نه تنها عامل مشکلات نیستند بلکه حل مشکلات در گرو این کتابهای مقدس است.دغدغه من اینست که باید این سه کتاب مبنا قرار گرفته و با خواندن آنها چیزهای زیادی فراگیریم.رئیس جمهور وقت آمریکا پس از حمله تروریستی پاریس گفت که در آخر زمان زندگی می کنیم. سخنان او همانند برخی جریان های مسیحی در آمریکاست که می گویند ما در دوره آخر الزمان قرار داریم. دولت به اصطلاح اسلامی داعش نیز از این ادبیات استفاده می کند.خلیفه ستمگر داعش گفته که در حال آخرین جنگ در تاریخ جهان هستیم و این جنگ در شمال سوریه اتفاق می افتد.در محافل غربی بیشتر توجه به منابع سنی است و اخیرا توجهشان به منابع شیعی بیشتر شده است و آن هم به دلیل حضور اساتید و عالمان شیعی است.

حجت الاسلام رضایی اصفهانی اظهار داشتند نظارت انجمن ترجمه از نقاط قوت کتاب «تورات، انجیل و قرآن» نظارت انجمن ترجمه از نقاط قوت کتاب «تورات، انجیل و قرآن» است.

حجت الاسلام رضایی اصفهانی  به عنوان ناقد این اثر به نقاط قوت و ضعف آن پرداخت و گفت: مطالعه تطبیقی و تلاش برای تقریب ادیان و جلوگیری از تفرقه و اختلاف و تعصب جاهلانه از نقاط قوت این کتاب به شمار می آید.یکی دیگر از نکات بارز کتاب اینست که چنین برداشت می شود که منبع اصلی ادیان یکی است و بهتر بود که این مساله در نتیجه کتاب بیان می شد.

دانشمند و باتجربه بودن نویسنده کتاب و نظارت انجمن ترجمه بر آن از دیگر نقاط بارز کتاب محسوب می شود.

در تطبیق تاریخ و تشبیه دو شهر اشکالاتی وجود دارد. در صحفه 17 کتاب، ملاقات حضرت موسی(ع) و حضرت خضر(ع) را به عنوان ملاقات با خضر درون صحیح می داند.اشکال در تطبیق تاریخی به این صورت است که نویسنده، ذوالقرنین را اسکندر معرفی و تلاش می کند این دو را با هم تشبیه نماید. همچنین روز عاشورا را به پیامبر نسبت می دهد و ریشه آن را یهودی می داند که با مسلمات ما ناسازگار است.نویسنده این کتاب در جایی تردیدی در نبوت پیامبر را مطرح می کند که این مطلب هم با سیر کتاب که تقریبی بین ادیان است ناسازگار می باشد.

حجت الاسلام دکتر برنجکار دینی و مذهبی جلوه دادن نزاع کنونی از اهداف دشمنان است. ما در جهانی زندگی می کنیم کهدشمنان، متدینان ادیان مختلف به جان هم انداخته و جنگی دینی و مذهبی به راه افتاده انداخته اند.آنها برای تحقق اهداف خود به این مساله می پردازند که نزاع کنونی، نزاع بین ادیان است و باید ادیان را حذف کرد.اما این کتاب می گوید که واقعیت این نیست و نزاع کنونی میان ادیان الهی و عقل و وحی و عدالت و معنویت و کمال در برابر شیطان و ظلم و دولت های استکباری و هوای نفس است.یکی از مهمترین نقدهایی که بر کتاب وارد است استفاده از روایت های سنی اسرائیلی در تفسیر قرآن است.روح القدوس برای همه انبیا است و این که رسول خدا وحی را دریافت و درک می کند به واسطه روح القدوسی ایشان می باشد و لذا این مختص حضرت عیسی نیست که در جاهایی از کتاب گفته شده است.بهتر بود انجمن ترجمه در پاورقی کتاب به توضیح این نکته ها می پرداخت.دیدگاهی در مسیحیت است که پیامبر ما را قبول دارند اما دین مسیحیت را اصل می دانند و اسلام را حق می دانند اما فقط برای شبه جزیره.


١٢:٥٦ - چهارشنبه ١٨ مهر ١٣٩٧    /    شماره : ٤٠٣٣١٨    /    تعداد نمایش : ٦٨١


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
دبیرخانه انجمن‌ها و قطب‌های علمی حوزه

در راستای اجرای مصوبه ۵۲۸ مورخ ۱۳۸۵/۱۲/۲۵ شورای عالی حوزه، مبنی بر لزوم اصل وجود انجمن‌های علمی در حوزه علمیه و وظایف مصرح در سیاست‌های پژوهشی سال ۸۳ مركز مدیریت ابلاغ از شورای عالی (مصوبه ۴۲۸ مورخ ۱۳۸۲/۰۴/۱۱) و بند ۱۵ سیاست‌های اجرایی معاونت پژوهشی حوزه و به منظور تشكیل، توسعه و حمایت از انجمن‌های علمی حوزوی، دبیرخانه انجمن‌های علمی تشكیل می‌گردد. مأموریت اصلی این دبیرخانه زمینه‌سازی و اقدام برای تأسیس، تقویت و توسعه انجمن‌های علمی حوزه است. در حال حاضر نزدیک ۲۰ انجمن علمی اطلاعات خود را در این دبیرخانه به ثبت رسانده‌اند. بنابراین، کاربران می‌توانند به اطلاعاتی شامل معرفی انجمن، ساختار، اطلاعات تماس آنها، وظایف و فعالیت‌ها، و غیره دسترسی داشته باشند.